russian   ukrainian   english
всі статті (список)

Трохи про наболіле - наші очі

monitor Кожен, хто працює за комп'ютером, добре знає про проблеми, які виникають з очима після тривалої роботи. Якщо раніше це було помітно лише по вчених в окулярах з масивними лінзами (які, власне, і мали доступ до ПК в минулому), то тепер окуляри та контактні лінзи дуже поширене явище серед людей, які проводять багато часу за комп'ютером. Яке відношення до цього мають програми? Саме пряме, - програма з відразливим дизайном в червоно-чорних чи яскраво-синіх кольорах, якою б вона не була красивою і корисною, багато прихильників не знайде. Останнім часом також намітилась тенденція до збільшення кількості кольорів в операційних системах, хоча всі знають, що за монохромним монітором можна працювати довше - очі менше стомлюються. Численні заставки з яскравими пляжами теплих країв, "мерехтливі" курсори мишки та банери, що блимають в Інтернеті, - і час продуктивної роботи за ПК чимраз меншає.

При роботі з комп'ютером, на відміну від читання книги, коли можна легко знайти зручне положення, людина цілком залежить від положення дисплея. Крім того, екран, будучи джерелом світла, вважається приладом активного контрасту (лист папера - пасивний контраст), що не настільки сильно залежить від інтенсивності освітлення і кута падіння світла. Зображення на екрані динамічно оновлюється. Низька частота відновлення (регенерації) викликає мерехтіння зображення.

Частіше людина довго дивиться на екран монітора. При цьому очні і внутріочні м'язи залишаються нерухомими, у той час як вони мають потребу в динамічному режимі роботи. На думку газети "АІФ Здоров'я", це призводить до їхнього ослаблення.

Тривала робота з комп'ютером вимагає також підвищеної зосередженості, що призводить до підвищених навантажень на органи зору людини. Розвивається зорове стомлення, що сприяє виникненню короткозорості, головного болю, дратівливості, нервової напруги і стресу. Щоб уникнути цього, потрібно пам'ятати, що чим вище роздільна здатність монітора, тим точніше і чіткіше зображення на екрані, і тим воно менше стомлює зорову систему. Також велике значення має частота оновлення зображення - при 60 Hz очі "вилазять на лоба" вже за декілька годин роботи. Оптимальними вважаються частоти 100 Hz та більше. В зв'язку з наповненням українського ринку низькоякісними моніторами з "жовтого сходу" дехто вважає, що 75 та 85 Hz достатньо для роботи (більшу частоту при високій роздільній здатності дешеві монітори не підтримують). Так достатньо, але не для тривалої роботи - працювати слід менше 3-4 годин на добу.

monitor2 Також бажано, щоб поверхня монітора була плоскою - зір не розсіюється. Треба бути уважним з моніторами, що мають опуклий (до середини) дисплей (ViewSonic, Nec) - вони також можуть завдати дискомфорту в роботі.

Зовнішнє освітлення в приміщенні знижує контрастність зображення, однак не варто забувати, що збільшення яскравості стомлює зір. Відблиски на моніторі також сильно заважають сприймати інформацію з екрана, змушують змінювати положення голови і корпуса, напружувати зір. Збільшується не тільки навантаження на очі, але і на шию, спину, плечі і руки, що призводить до швидкого стомлення.

Джерела відблисків - розташовані поруч з екраном монітора джерела світла, світле устаткування, яскраві поверхні, незашторені вікна і навіть світлий одяг самого користувача. Тому необхідно вибирати монітори зі спеціальним покриттям та монітори з чорною поверхнею (Philips, Viewsonic, Nec). І не забувати - якомога менше яскравих кольорів на вашому екрані, мерехтіння та блимання, і робота за ПК стане для Вас приємною протягом тривалого часу. Тому для читання великих текстів на екрані ПК слід використовувати спеціально для цього розроблені програми, наприклад Read Assistance чи ClearText Reader, які можна завантажити безпосередньо з нашої домівки.

Андрій Шевчук і Андрій Слєзєнко

Виберіть цікавий для вас розділ.